Te wszystkie języki! O różnorodnych językach występujących na świecie.
Żyjemy w rzeczywistości, w której do czynienia mamy z różnorodnością języków: języki narodowe, języki techniczne, języki branżowe. Mamy do czynienia z językami pozwalającymi na komunikację w sytuacjach, kiedy któreś ze zmysłów nie pozwalają nam w pełni korzystać z możliwości jakie daje mowa (język migowy, Braille). Wykorzystujemy szyfry i sygnały (alfabet Morse’a).
Wszystkie formy komunikacji łączy to, że wiążą nas wszystkich relacje i więzi. Język nam pomaga je budować i rozwijać, ale i… psuć czy niszczyć.
Pytania o język relacji:
Jak się porozumiewamy? Jak budujemy albo niszczymy relacje? Jak język nam w tym pomaga?
Jesteśmy istotami społecznymi, komunikacja i język są istotną częścią naszego funkcjonowania społecznego. Każdego dnia trafia do nas ogromna ilość komunikatów. Mamy świadomość tego, że nie wszystkie muszą być prawdziwe. Komu mamy wierzyć? Czy każdy autorytet zasługuje na to miano? Komu można zaufać? Odpowiedzi na to pytanie można poszukać w książce E. Aronsona Człowiek istota społeczna.
Czy da się wykorzystać język do tego, by zmienić czyjś sposób postępowania lub decyzji?
Język wpływu na nasze potrzeby – marketing i reklama: budowanie/ wmawianie nam potrzeb, z wykorzystaniem technik wpływu. R. Cialdini, Wywieranie wpływu na ludzi.
Nadmiar komunikatów wyrażających oczekiwania, jakie wobec nas mają inni ludzie (często sprzeczne) oraz społeczeństwo. Jak mamy odnaleźć samych siebie i to, czego my sami dla siebie chcemy, w takim natłoku cudzych żądań? Książka polecana: Pod presją
Realizują: filzofa Katrzyna Ciarcińska i księgarka Małgorzata Narożna
link:
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa narodowego i Spotrtu pochodzących z funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”.