Zaprasza małych i dużych, miłośników i laików. Zaprasza do poznania najpiękniejszych opowieści wszech czasów, „zakulisowych” tajemnic, biografii wybitnych postaci w historii baletu. Studio Blok, wydawca m.in. serii Bajki Baletowe, zachęca też do postawienia pierwszych kroków w baletkach – a zaproszenie jest tak kuszące, że trudno mu się oprzeć!
Bajki Baletowe to seria zupełnie niezwykła, można by śmiało rzec – pionierska! Nigdy wcześniej bowiem wrota do zaczarowanego świata sztuki baletowej nie stawały otworem dla młodego czytelnika…Autorzy Bajek…, Katarzyna K. Gardzina-Kubała i Tadeusz Rybicki, zabierają nas w cudowną podróż, o balecie pisząc z maestrią, a jednocześnie przystępnie, co przecież samo w sobie jest wielką sztuką. Balet to wszak zjawisko (na szczęście!) pozostające poza granicami kultury popularnej, dla wielu pewnie okryte nimbem tajemnicy i niedostępności. Tymczasem opowieści, z którymi mamy do czynienia, ukazują laikowi balet jako sztukę – owszem – wymagającą niezwykłych umiejętności i lat ciężkiej pracy, ale też jako przygodę, która uczy wrażliwości, smaku, rozwija zmysły…
Każda książka z serii to dostosowana do percepcji młodego czytelnika bajka stworzona na podstawie libretta danego baletu. Opowieści te są rzecz jasna nierozerwalnie powiązane z bajkowymi czy baśniowymi oryginałami, odznaczają się jednak cechą szczególną: fabuła wyraźnie akcentuje fragmenty, które w spektaklu baletowym zostają uwypuklone – są to zwykle sceny charakteryzujące się dynamiką, bogatą relacją emocjonalną między bohaterami. W przypadku Romea i Julii będzie to więc, oczywista, scena tańca na balu u Kapulettich, ale też np. malowniczy taniec, w którym łączy się zakochana para. Wyobraźnię czytelnika pobudzają dodatkowo przepiękne ilustracje Klaudii Polak-Szewczyk: finezyjne, a jednocześnie z namaszczeniem oddające wrażenie scenicznego ruchu, dynamikę postaci, ich zwiewność i zaangażowanie emocjonalne. Bajki Baletowe to jednak coś więcej niż bajka li i jedynie – prócz niej każda książka z serii zawiera przystępny esej o genezie i losach konkretnego baletu, jego najsłynniejszych realizacjach i twórcach. Są tu biogramy najważniejszych powiązanych z baletem postaci, jest słowniczek trudnych pojęć, są wreszcie kolorowe tablice, przedstawiające np. rodzaje obuwia tanecznego czy gesty pantomimiczne charakterystyczne dla baletu. Są więc Bajki… wprowadzeniem w świat tańca dla tych, którzy w taką podróż wybierają się po raz pierwszy, ale też merytoryczną lekturą dla dzieci, które widzą się w tej magicznej, scenicznej rzeczywistości.
Dla nich też Studio Blok przygotowało książkę-album Pierwsze kroki w baletkach Jacopo Rotty. To fotograficzna opowieść o młodszych i starszych adeptach sztuki baletowej, obrazowo wprowadzająca podstawy wiedzy o baletowych krokach, strojach, ćwiczeniach. Małe bohaterki uczą się poszczególnych figur, ćwiczą cierpliwość i grację – a czytelników zapraszają, by choćby w domowym zaciszu również spróbowali wkroczyć do ich świata. Album zawiera też miejsce na fotografie, które udokumentują postępy w nauce, i na wspomnienia – a tych młoda baletnica musi mieć przecież mnóstwo!
Kluboksięgarnia FiKa bardzo serdecznie zachęca do zapoznania się z całą serią Bajek Baletowych –
a doskonałą do tego okazją będą nasze cykliczne Czytanki –
15 lutego (niedziela) o godz. 11:00
w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego przy ul. Wały Chrobrego 3
poczytamy właśnie Romea i Julię…
Wstęp wolny – serdecznie zapraszamy!