Dziś FiKa gościła w oddziale Muzeum Historii Szczecina na wernisażu wystawy „Od chaosu do kolekcji” – zbioru fantastycznych pamiątek
i zabytków związanych z życiem codziennym dawnego Szczecina – są tam i np. reklamy nieistniejących już szczecińskich przedsiębiorstw, i cudowne perełki jak np. … miniaturowy sedesik z widokiem Wałów Chrobrego:).
Więcej o wystawie – jutro na blogu.
11.06.2014r.:
Wystawę tworzy ponad 300 mniejszych i większych eksponatów z bogatych zbiorów znanego szczecińskiego kolekcjonera, Aleksego Pawlaka. Swoją pasję rozwija on już od 20 lat – w tym czasie rosła zarówno kolekcja, jak i wiedza merytoryczna samego jej twórcy – czego świetną metaforą jest właśnie tytuł wystawy.
Warto obejrzeć część poświęconą ewolucji szczecińskich pocztówek czy zapoznać się z formami reklamowymi, jakie stosowano w przedwojennym Szczecinie (okazuje się, że już wtedy funkcjonowały jednorazowe tacki!). Dla mnie – prócz zachwytu nad ciekawostkami w rodzaju biletów na wieczorki taneczne w lokalach typu Trocadero, Kabaret – Tanzbar – dużą wartością wyniesioną z wystawy i lektury poświęconego jej katalogu jest większa niż dotychczas wiedza na temat rzeźby-fontanny L. Manzla, powszechnie zwanej Sediną…Osobom, które interesuje geneza powstania pomnika i jego dwóch nazw, a które dotychczas częściej były zasypywane nieco sensacyjnymi doniesieniami o domniemanych wojennych losach rzeźby, bardzo polecam właśnie książkę-katalog wystawy. To w nim pan Aleksy Pawlak dzieli się swoimi refleksjami nad procesem kolekcjonowania, ale też szeroko opisuje m.in. właśnie kwestie „Manzelki” czy technik urozmaicania pocztówek na przełomie XIX i XX wieku.
Wystawa czynna jest do 12 października 2014r. i naprawdę warto ją zobaczyć – to piękne świadectwo nie tylko pasji kolekcjonerskiej, ale przede wszystkim miłości do naszego miasta.
Muzeum Historii Szczecina, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie,
ul. Księcia Mściwoja II 8
kuratorzy: Aleksy Pawlak, Bogdana Kozińska