Każdy, kto czytał Małego Księcia, zastanawiał się pewnie nad tym, na ile powiastka jest odbiciem biografii autora – czy Saint-Exupery zawarł cząstkę siebie w postaci głównego bohatera? Pilota napotkanego na pustyni? Może obie odpowiedzi są prawdziwe? A może żadna?
Ciekawość łatwo zaspokoić, sięgając po wydaną przez Media Rodzina książeczkę z serii Nazywam się….Biografia, ale nietypowa, bo skierowana do dzieci i młodzieży. Wszystko dzięki bogatej warstwie ilustracyjnej i – przede wszystkim – pierwszoosobowej narracji. Francuski pisarz i pilot wraca pamięcią do swoich lat dziecinnych, wspomina młodość, odwieczne marzenie o lataniu, które, zanim się spełniło, musiało przegrać z paroma bardziej prozaicznymi zajęciami, np. ze studiowaniem architektury i sprzedażą ciężarówek (swoją drogą, Saint-Exupery pobił chyba swoisty rekord, bowiem w ciągu roku udało mu się sprzedać 1 /słownie: jeden/ wóz…).
Za nader cenny w tej opowieści trzeba uznać fakt, że oparła się ona zakusom wybielania i stawiania na piedestał. Wręcz przeciwnie: młody czytelnik swobodnie może utożsamić się z problemami dziecięctwa czy nastolęctwa pisarza – niemożnością skupienia się na lekcjach, okupioną wieloma szkolnymi karami, czy zmartwieniami z powodu własnego niesatysfakcjonującego wyglądu i nadanego przez kolegów przezwiska. Jednocześnie w narracji odbywa się płynne przejście do spostrzeżenia, że te frustracje można przekuć w sukces, a życie nie musi być usłane różami, byśmy mieli uznać je za szczęśliwe i satysfakcjonujące.
Jest książka Nazywam się…świetną lekturą tak dla małych, jak i dorosłych czytelników. Dzieci spotykają się z ciekawą postacią, która udatnie zaraża wiarą, że w życiu nie ma nic cenniejszego niż dążenie do spełniania marzeń i wcielania w czyn pasji. Dorośli mogą poznać całkiem sporą dawkę faktów na temat twórcy Małego Księcia – człowieka nietuzinkowego, wiernego swoim ideałom, potrafiącego w lapidarny sposób ukazać piękno świata, radość, jaką niesie spotkanie z drugim człowiekiem.
Nazywam się…Antoine de Saint-Exupery, tak jak i pozostałe części serii,
czekają na Was w kluboksięgarni FiKa.
Już niedługo na blogu więcej o tym arcyciekawym cyklu,
w przystępny sposób prezentującym ważne postaci w historii literatury, sztuki,
ale też nauki czy życia społecznego.
Zapraszamy!