ilustracja: Dorota Wojciechowska-Danek
Upowszechnianie czytelnictwa jest obecnie jednym najważniejszych priorytetów, jest zadaniem dla każdej instytucji i samorządu. Doskonale uzupełniają się działanie wielopłaszczyznowe, łączące różne źródła kultury książki: pisarzy, ilustratorów, bibliotekarzy, animatorów czytelnictwa, księgarzy. Zanim powstanie platforma i wspólna baza ludzi zaangażowanych, edukatorów, nauczycieli, należy stworzyć środowisko, inspirację do pracy, wytworzyć standardy pracy oraz przestrzeń wymiany doświadczeń i działań. Jako działaczka na polu literatury dla młodych czytelników czuję się upoważniona do realizacji działania: „Co słychać w książkach?” – To spotkanie, podczas którego zaprezentowane zostaną nowości książkowe i literackie oraz przedstawione będą metody pracy kreatywnej z młodymi czytelnikami.
grafikę wykonała: Aleksandra Szwajda, absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie
Niestety, także literatura stała się dziś obszarem pozbawionym odpowiedzialności wydawców, którzy, bazując na ludzkiej niewiedzy, ciągną ogromne zyski z publikowania przeróbek, nijakich przekładów, produkując produkty „okołoksiążkowe”. Obserwujemy obecnie mnogość książek, które uwodzą czytelników.
Podczas spotkania podkreślimy zatem to, że teksty literackie i ilustracje pomagają dzieciom poznawać i werbalizować świat, swoje uczucia, emocje, poznawać siebie samych, inne postawy oraz inne światy i przestrzenie wyobraźni. Każda historia, każda książka oddziałuje na czytelnika. Chcemy zadbać o to, aby obraz i tekst były jak najlepszej jakości – estetycznej i literackiej. Od wielu lat rynek wydawniczy na polu książki dziecięcej rozrasta się, obok dużych graczy, są „lilipucie wydawnictwa”, które prezentują doskonałą ofertę, wysoką jakość edytorską, artystyczną i literacką. Wspólnie przyjrzymy się nowościom i zabawimy się wyobraźnią.
W czasie pandemii nie jesteśmy w stanie zrealizować spotkań dla dzieci w takiej formie, w jakiej odbywały się dotychczas, myślę więc, że nadszedł czas, aby podzielić się wiedzą i doświadczeniami z nauczycielami, zainspirować ich, przekazać książki do nauczycielskich pokojów, bibliotek, by mogły zadziwiać innych pedagogów i zachęcać do zmian i korzystania z nowości wydawniczych.
W programie pilotażowym realizujemy spotkania, w których będą mogły wziąć udział 24 osoby: nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego, przedszkolnego oraz bibliotekarze szkolni. Dla zwiększenia komfortu pracy oraz zachowania zasad bezpieczeństwa wskazanych przez odpowiednie służby oraz stację sanitarno-epidemiologiczną zwiększamy liczbę spotkań, aby umożliwić wszystkim uczestnictwo, przewidując różne scenariusze.
Terminy realizacji zadania:
3, 9, 10, 16, 17, 23, 24, 30 listopada, w godzinach 18:00 – 20:00
ZAPOWIEDŻ W RADIO PLUS:
Miejsce:
Kluboksięgarnia FiKa, al. Papieża Jana Pawła II 8, 70-415 Szczecin
Zapisy: // w tytule: „Co słychać w książkach?”
Zobowiązaniem jest, aby nauczyciel, bibliotekarz wykonał jedno działanie w zakresie czytelnictwa wśród uczniów z wykorzystaniem nowości zakupionych w księgarni.
Zapraszamy!
Małgorzata
Narożna – pasjonatka literatury dziecięcej. Absolwentka
Polskiej Akademii Księgarstwa, słuchaczka studiów podyplomowych na
Uniwersytecie Warszawskim na kierunku „Literatura dla dzieci i
młodzieży wobec wyzwań nowoczesności”, współtwórczyni
księgarni FiKa, w której na tysiące sposobów promuje literaturę,
członkini zarządu PS IBBY.
Mama
Martyny, kierująca się myślą „Nie ma rzeczy niemożliwych, są
tylko rzeczy i sytuacje mało prawdopodobne”. Uhonorowana Nagrodą
za upowszechnianie czytelnictwa w konkursie Polskiej sekcji IBBY w
konkursie „Książka Roku 2018”.
Zrealizowała
wiele projektów animujących i promujących czytelnictwo oraz
promujących własną księgarnię przy udziale środków
finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka
Województwa Zachodniopomorskiego, m.in „Książka się stroi”,
„FiKa – księgarnia przyszłości” , „Książki kupuje się w
księgarni – czytam i fikam”, „Książnica fika” „Czyta się”.
W ciągu sześciu lat w bieżącej pracy oraz działań projektowych
zrealizowała ponad tysiąc wydarzeń.
* Spotkania odbywają się w ramach realizacji zadania Kultura zaprasza: Masz wiadomość – czytamy książki! sfinansowanego z środków UM Szczecin.