Jest prawdopodobnie jedyną bajkową postacią wśród księgarzy. Gdy do jej księgarni wchodzi dziecko, to ono jest w centrum zainteresowania. „Co lubisz? Co cię interesuje? Na jaką historię masz dziś ochotę?” – zapyta Ciocia Fika. I zdejmie z półki tę właściwą książkę.
„Ciocią Fiką jestem dla dzieci, które wchodzą do księgarni. I także trochę dla rodziców, którzy przychodzą z dziećmi – dla jednych i dla drugich jestem pośredniczką, autorytetem, kimś, kogo po prostu trzeba posłuchać przy wyborze książki, jak dobrej, kochanej cioci” – śmieje się Małgorzata Narożna, właścicielka i twórczyni Kluboksięgarni Fika.
W jasnej, ciepłej przestrzeni, w której nienachalnie wybija się zamiłowanie do koloru żółtego, królują starannie wydane, najczęściej bogato ilustrowane książki – dla najmłodszych, trochę starszych dzieci i dla młodzieży (choć i dorośli znajdą drogę do półek z dobrą literaturą dla siebie). Czasem w fotelu-uszaku przysiądzie Muminek i będzie towarzyszył podczas zagłębiania się w dobre opowieści.
„Kiedy do księgarni wchodzi dziecko, to ono jest najważniejsze, to jego słucham. Nie pytam o tytuły. Nie jestem od pokazywania, na której półce stoi dana książka. Jestem od rozpoznania, na jakiej przestrzeni muszę zadowolić młodego czytelnika: czy chce się utożsamić z bohaterem, czy chce spotkać w opowieści, w przygodzie zwierzęta, czy woli formę komiksową. Staram się poznać jej lub jego potrzeby” – tłumaczy Narożna.
Do swojej księgarni sprowadza tytuły, których autorzy mają coś do przekazania, z którymi dzieci i młodzież będą poznawać i rozumieć siebie i świat. Swoje doświadczenie księgarka chce przekazać dalej. W nowym projekcie „Masz wiadomość – Czytamy książki!”, w którym uczestniczy wraz z dziewięcioma innymi szczecińskimi księgarniami kameralnymi, poprowadzi spotkania dla nauczycieli i bibliotekarzy.
„Będą to spotkania w małych, kameralnych grupach. Wszyscy wyjdą z księgarni z pakietem książek, aby móc je testować, bawić się, cieszyć i przede wszystkim wykorzystywać je w pracy z dziećmi” – mówi księgarka dodając, że to dopiero początek. Uczestnicy szkoleń będą mogli stać się swego rodzaju liderami w swoim środowisku, aby nabytą wiedzę przekazywać dalej.
Małgorzata Narożna podkreśla, że chce po prostu pokazać wartościowe książki i opowiedzieć o nich. „Książka może nam załatwić wszystko: nazywanie świata, swoich uczuć, emocji, stanów. Wartościowa książka to taka z dobrą opowieścią, dostosowaną do etapu rozwoju dziecka i jego potrzeb. To też po prostu – ładna rzecz. Taka, którą chce się wziąć do ręki i oglądać” – mówi księgarka.
W Kluboksięgarni Fika nie znajdziecie więc „produktów książkopodobnych”, jak nazywa je Narożna. Nie ma tu zeszytów z banalnymi historyjkami, które najczęściej można kupić w dyskontach, marketach i które mają podejrzanie niskie ceny – a tak naprawdę są wydane niedbale i bez troski o rozwój dziecka.
„Jest mnóstwo pięknych, mądrych książek, nieustannie przybywają kolejne. A moja rola polega na tym, żeby z zalewu nowych wydawnictw wybrać te najlepsze” – zaznacza Ciocia Fika. I dodaje, że młodzi czytelnicy, którzy odwiedzają Kluboksięgarnię udowadniają, że wcale nie jest tak źle z czytelnictwem w Polsce.
„Są nastolatki – nawet nastolatki! – które są już uzależnione od czytania, które regularnie przychodzą po nowości, co czasem dziwi nawet ich rodziców” – śmieje się. „Cieszę się, bo czuję, że to także moja zasługa, że potrafię polecić im coś, co sprawi, że zachwycą się czytaniem i już nigdy nie przestaną” – mówi księgarka.
KTO?
Małgorzata Narożna – pasjonatka literatury dziecięcej. Absolwentka Polskiej Akademii Księgarstwa, słuchaczka studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku „Literatura dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności”, współtwórczyni księgarni FiKa, w której na tysiące sposobów promuje literaturę, członkini zarządu PS IBBY.
Mama Martyny, kierująca się myślą „Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko rzeczy i sytuacje mało prawdopodobne”. Uhonorowana Nagrodą za upowszechnianie czytelnictwa w konkursie Polskiej sekcji IBBY w konkursie „Książka Roku 2018”.
Zrealizowała wiele projektów animujących i promujących czytelnictwo oraz promujących własną księgarnię przy udziale środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, m.in „Książka się stroi”, „FiKa – księgarnia przyszłości” , „Książki kupuje się w księgarni – czytam i fikam”, „Książnica fika” „Czyta się”. W ciągu sześciu lat w bieżącej pracy oraz działań projektowych zrealizowała ponad tysiąc wydarzeń.
CO?
Kluboksięgarnia Fika – powstała w 2014 r. na początku znajdowała się w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego. Obecnie po dobre książki i na kawę ze szczecińskiej palarni można wpaść do lokalu przy reprezentacyjnej Alei Fontann.
GDZIE?
Aleja Papieża Jana Pawła II 8, Szczecin
tekst: Elżbieta Bielecka
foto: Przemysław Budziak
https://www.facebook.com/szczecinfoto
Wpis jest elementem promocji szczecińskich księgarń w ramach realizacji zadania Kultura zaprasza: Masz wiadomość – czytamy książki! Sfinansowanego ze środków UM Szczecin.
Obserwuj również: https://www.facebook.com/SzczecinskieKsiegarnieKamerlane