Zapraszamy Was w piękny piątkowy poranek, w Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci na spotkanie z Małgorzatą Swędrowską i Małgorzatą Narożną, z upowszechniaczkami literatury dla młodych czytelników.
Przyczynkiem jest książka – spełnione marzenie Małgosi – poradnik jak czytać, by bawić się czytaniem.
„777 pomysłów na zabawę z książką” – prawdopodobnie odpowie na pytanie Co zrobić, aby dziecko pokochało czytanie? Małgorzata Swędrowska, popularyzatorka literatury dziecięcej i twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego pokazuje, jak chłonąć książki wszystkimi zmysłami. Od tego, jak będą wyglądały pierwsze doświadczenia z książką, zależy to, czy dziecko w przyszłości spojrzy przychylnym okiem na biblioteczne półki. Pokażmy mu więc, jak można się bawić książką! Książka „777 pomysłów na zabawę z książką”. Nieoceniona pomoc zarówno dla rodziców dbających o dobre doświadczenia dziecka z książkami, jak i dla nauczycieli przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Mnóstwo pomysłów na zabawy, również ruchowe, w których główną rolę odgrywa książka – od pierwszej do ostatniej strony. Ilustracje, treść, forma – wszystkim można się bawić!
„777 pomysłów na zabawy z książką” pomoże rodzicom i nauczycielom w wychowaniu dzieci, które pokochają czytanie.
Małgorzata Swędrowska literaturę dziecięcą popularyzuje na każdym kroku jako edukatorka, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego, wykładowczyni na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz trenerka PSPiA KLANZA.
Jest twórczynią koncepcji czytania wrażeniowego, „czyli sposobu na inicjowanie spotkań czytelniczych, łączących przeżycie tekstu literackiego z ruchem, rytmem, rymem i emocjami. Czytanie wrażeniowe to jednak przede wszystkim budowanie więzi dorosłego-czytacza-opowiadacza-interpretatora książki z dzieckiem lub grupą dzieci. Zaproszenie małych odbiorców do współtworzenia klimatu czytania poprzez wspólne otwieranie lektury za pomocą „hasła”, dopowiadania wybranych słów oraz wyrażania siebie w mimice twarzy, integracyjnych tańcach i innych formach aktywności fizycznej”.
Otrzymała nominację Polskiej Sekcji IBBY (2016) do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz nagrodę Pegazik (2018) za szerzenie idei czytania rodzinnego i grupowego. Autorka wielu artykułów i książek m.in: „Elementarz w podskokach”, „Moja mama, mój tata”, „ Moja siostra, mój brat”, „Moja babcia, mój dziadek, „Nauka czytania i pisania przez ćwiczenia i zabawy grafomotoryczne”, „Niespodziankowe bajki”, „Wielkie prawdy w małych opowiastkach”, „Złap uwagę swojego ucznia”, „Koziołki, rury i czarcie ogony”.
Małgorzata Narożna pasjonatka literatury dziecięcej. Absolwentka Polskiej Akademii Księgarstwa, słuchaczka studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku „Literatura dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności”, współtwórczyni księgarni FiKa, w której na tysiące sposobów promuje literaturę, członkini zarządu PS IBBY.
Mama Martyny, kierująca się myślą „Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko rzeczy i sytuacje mało prawdopodobne”. Uhonorowana Nagrodą za upowszechnianie czytelnictwa w konkursie Polskiej sekcji IBBY w konkursie „Książka Roku 2018″.
Zrealizowała wiele projektów animujących i promujących czytelnictwo oraz promujących własną księgarnię przy udziale środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, m.in „Książka się stroi”, „FiKa – księgarnia przyszłości” , „Książki kupuje się w księgarni – czytam i fikam”, „Książnica fika” „Czyta się online” , „Wierszogranie”, „Fika filozofuje”. W ciągu siedmiu lat w bieżącej pracy oraz działań projektowych zrealizowała ponad 1000 wydarzeń.
LINK do wydarzenia:
https://fb.me/e/2fGtwKwzm